logo
  • photo
  • photo
  • photo
  • photo
  • photo
ایران عصر قاجار از دید مونتابونه عکاس ایتالیایی
کد محتوا: 45
تعداد بازدید: 392
تاریخ نگارش: 1390/11/26  18:01
نگارنده: گروه آموزش و پژوهش قطره

ایران عصر قاجار از دید مونتابونه عکاس ایتالیایی

کتاب ایران عصر قاجار از دید مونتابونه عکاس ایتالیایی منتشر شد. خانواده لوئیجی مونتابونه همگی به شغل عکاسی اشتغال داشتند. وی مهم‌ترین عضو این خاندان بود که عکاسی را در شهر تورین ایتالیا جان تازه‌ای بخشید.

کتاب ایران عصر قاجار از دید مونتابونه عکاس ایتالیایی منتشر شد.
خانواده لوئیجی مونتابونه همگی به شغل عکاسی اشتغال داشتند. وی مهم‌ترین عضو این خاندان بود که عکاسی را در شهر تورین ایتالیا جان تازه‌ای بخشید.
تاریخ تولد مونتابونه دانسته نیست. وی در سال ۷۷-۱۲۷۶ قمری / ۱۸۶۰ میلادی استودیوی عکاسی خود را در تورین گشود. پس از رونق گرفتن کارش، شعباتی از عکاسخانهْ خود را پس از ۱۸۷۰، در شهر‌ها ی میلان، ‌ فلورانس و رم گشود. مونتابونه در سال ۱۸۷۷ فوت کرد.

مژگان طریقی گرد آورنده اثر در مقدمه آن نوشته است:
«آلبوم فوق شامل ۷۱  عکس از مونتابونه است که با اندک تفاوتی در عکس‌ها در سه نسخه چاپ شده. دو نسخه آن در کاخ گلستان که ۶۲ عکس دارد و یک آلبوم که در موزه مارچیانای ونیز نگهداری می‌شود. هر آلبوم بنا بر اهدا آن به افراد مختلف عکسهایی اضافه یا کم شده. در آلبوم موجود در کاخ گلستان عکسی از بانوان موجود نیست در حالی که در آلبوم فوق ۴ عکس از بانوان گنجانده شده که سه نفر آن‌ها ایتالیایی و یک عکس از بانوان ارامنه اهل تفلیس است. عکس‌های دیگر با مضامینی چون – مناظر شهری – فرهنگ اجتماعی مردم – بناهای تارخی و مرمت و بازسازی بنا‌ها و پوشش مردم – سلسله مراتب اجتماعی و طبقاتی مردم و مشاغل – فضاهای مختلف که نشانگر ارزش و رتبه شغلی و خانوادگی آنهاست عکاسی شده‌اند. برخی از عکس‌ها بطور هنرمندانه‌ای رنگ شده‌اند که اصطلاحا به آن دست رنگ می‌گویند، که در دو نسخه سیاه و سفید و رنگ شده در آلبوم موجود است.»

کتاب حاضر با مقدمه شهریار عدل، محمد ستاری و بازخوانی و تصحیح ایرج افشار، گرد آورنده مژگان طریقی توسط انتشارات میر دشتی در ۲۰۰۰ نسخه، ۱۹۰ صفحه مصور چهار رنگ، دو زبانه بر روی کاغذ گلاسه با قیمت ۳۵ هزار تومان به بازار عرضه شده است.
این کتاب می‌تواند مرجع و راهنمای خوبی برای علاقه مندان تاریخ عکاسی باشد.
برای تهیه کتاب می‌توانید به موزه عکسخانه شهر، مراجعه کنید.
آین کتاب بزودی در سایت عکاسی عرضه خواهد شد.

نظرات بینندگان

نظر شما
نام:
captcha
کد امنیتی:
ایمیل:
نظر:Page Generated in 0.0862 sec